8 Mar

Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Holandii?

Nie ma żadnych wątpliwości to, że Holandia jest niezwykle pięknym i intrygującym państwem. Wiele ludzi w pierwszym skojarzeniu ma tulipany i wiatraki – a także swobodę zwyczajów, z której słynie portowy Amsterdam. Coraz częściej do Holandii wyjeżdżają Polacy na wypoczynek. Mimo to dla dużej liczby z tych ludzi, wypoczynek nie jest wyłącznym przyczyną. W Holandii istnieje możliwość również dosyć sporo zarobić, chociaż nie jest to tak lubiany kierunek wyjazdu zarobkowego jak Niemcy czy też Wielka Brytania.

Dylematy przed emigracją

Z pewnością dla każdego, kto planuje do pracy za granicę wyruszyć na okres dłuższy niż kilka tygodni, nie jest to prosta kwestia, szczególnie jeżeli w Polsce opuszcza się rodzinę i przyjaciół. Przed podjęciem definitywnej decyzji, sprawę należałoby dokładnie przeanalizować, ponieważ decydując się na kilkumiesięczny kontrakt w przypadku niewykonania go przed terminem należałoby spodziewać się dodatkowych kosztów. Warto także zastanowić się nad tym, na jakim poziomie będzie się pragnęło żyć na miejscu. Może się bowiem okazać, że pragnąc zatrzymać przy sobie zdobyte środki pieniężne będzie się zmuszonym znacząco zmniejszyć standard życia. Co prawda, wynagrodzenia na obszarze Holandii są kilkukrotnie wyższe niż w naszym kraju, jednakże związane jest to również ze znacznie większymi kosztami życia. Dla przykładu można zaprezentować chociażby koszt wynajmowania mieszkania – jest to najczęściej kilkaset euro w zależności od dobranej opcji. Jednakowoż życie codzienne nie należy w tym kraju do niedrogich – jedzenie jest znacząco kosztowniejsze niż w Polsce. Jeżeli mimo tych dylematów zapadnie decyzja o wyjeździe, to należy mieć świadomość, w jakich miejscach poszukiwać zatrudnienia i komu będzie ją nietrudno znaleźć.

Etat w Holandii – dostępne oferty

Holandia to kierunek emigracji zarobkowej, który wybierają w przeważającej części osoby młode poszukujący dodatkowego zajęcia na okres wakacyjny. Selekcjonując aktualne anonse najczęściej można spotkać zaproszenia wiążące się ze zbieraniem sezonowych kwiatów czy też owoców. Praca w Holandii najczęściej organizowana jest poprzez specjalne instytucje pośredniczące w szukaniu zatrudnienia. Rozwiązanie takie jest o wiele bezpieczniejsze niż szukanie zatrudnienia samodzielnie. Nadal nie tak rzadko można bowiem trafić na sytuacje, w których osoby znalazły iluzorycznie korzystne oferty pracy za granicą, a w rezultacie okazało się, że warunki panujące na miejscu znacznie różniły się od tych zamieszczonych w ogłoszeniu. Kategorycznie, na samym początku trzeba zdyskwalifikować te ogłoszenia, które od razu wzbudzają podejrzenia. Wątpliwości takich można nabrać na przykład, jeżeli konkretna oferta opiewa na wynagrodzenie wyraźnie wyższe niż oferty konkurencji. Trzeba mieć na uwadze zawsze na względy bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie wolno osobom postronnym zostawiać swoich dokumentów. Na szczęście przypadki oszustw zarobkowych zdarzają się zazwyczaj rzadko, jednak aby ich uniknąć, warto radzić się pośrednictwa bezpiecznych instytucji, które w środowisku cieszą się nieskazitelną opinią. Wszelkie informacje dotyczące tego tematu dostępne są na portalach internetowych zajmujących się dziedziną poszukiwania zatrudnienia na zagranicznych rynkach.