8 Mar

Dlaczego warto korzystać z doradztwa zawodowego?

Brak komentarzy admin Bez kategorii

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele błędów. Jest to wynikiem w głównej mierze niedoboru doświadczenia. Jednym z elementarnych błędów pod tym względem jest to, że najczęściej pierwsza praca ma przynieść jako taki zarobek, który będzie dopełnieniem kieszonkowego. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku doraźne korzyści, nie analizując przy tym własnej ścieżki rozwoju w zawodzie. Co zrobić, aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego wynikać korzyści?

Poradnictwo zawodowe – zatrudnienie na start

Konsultant zawodowy powinien być zatrudniony we wszystkich szkołach średnich, tak by uprościć młodym ludziom zaprojektowanie sukcesu. Szkoda, że, w naszych realiach jest to mrzonka. Nierzadko brak czytelnie sprecyzowanych dążeń zawodowych zostaje zakończona wybraniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się wyszukać satysfakcjonującego zatrudnienia albo też niezmiernie prędko ujawnia się wypalenie w zawodzie. By tego uniknąć warto jak najwcześniej odwiedzić konsultanta zawodowego. U takiego specjalisty należy uzupełnić specjalistyczne testy, na podstawie których mogą być określone predyspozycje zawodowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku samotników. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która najczęściej jest odcięta, w funkcji sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba właściwie wykonywać przydzielone jej obowiązki, ale raczej nieprawdopodobne jest, aby czerpała z pracy satysfakcję i zaszła na sam szczyt kariery zawodowej.

Zalety z konsultacji ze fachowcem

Korzystając z konsultacji zawodowych można nastawiać się na jakieś bonusy. Przede wszystkim zwiększa się prawdopodobieństwo, że wyszukana praca będzie satysfakcjonująca. Według przeprowadzonych badań, zadowolenie z powierzonych obowiązków przenosi się bezpośrednio na ogólny poziom przyjemności z życia. Następnym atutem jest to, że doradca zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera została odpowiednio przemyślana. Jest to ważne zwłaszcza dla młodych osób, które poszukują zatrudnienia. Warto zwracać uwagę, aby każda praca, oprócz środków pieniężnych przynosiła również zalety w formie osiąganego doświadczenia. Poprzez takie podejście można będzie ciągle się kształcić i wspinać na kolejne szczeble kariery. Łatwo wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek marzy o tym, aby zostać bankierem. W liceum dorabia, dystrybuując gazety. Studia mijają na łączeniu nauki z zatrudnieniem za barem. Teoretycznie, po obronie pracy dyplomowej osoba taka ma pełne kilka lat doświadczenia zawodowego. Mimo to nie będzie ono pomocne w pozyskaniu upragnionego stanowiska. Bankierowi nie przydadzą się prawdopodobnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela czasopism. O wiele lepiej taka osoba by postąpiła, jeśli jeszcze w trakcie studiów odbyłaby praktykę zawodową w banku lub staż. Coraz więcej firm prywatnych i publicznych instytucji włącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, będących świetną szansą do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji wyrobić sieć kontaktów, które z pewnością okażą się niezmiernie przydatne podczas poszukiwania pracy w dalszej perspektywie czasu. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.