8 Mar

Doświadczenie zawodowe – staż

W jaki sposób uzyskać doświadczenie w zawodzie? W jaki sposób przeanalizować ścieżkę zawodową, aby czuć satysfakcję z rozwijającej się kariery? Przede wszystkim na takowe pytania muszą sobie odpowiedzieć wszelkie osoby, które na ścieżce branżowej stawiają swoje pierwsze kroki. Co prawda, edukacja zawodowa w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok jest coraz wydajniejsza, to mimo wszystko nie wyczerpuje ona całkowicie tematu. Szczęśliwie młodzi ludzie świetnie czują się w Internecie i to właśnie stąd otrzymują cenną naukę dotyczącą tego, jakim sposobem zaprojektować własny rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – najczęściej jednak pracodawcy kładą nacisk na jeszcze pewną sprawę, a konkretniej na uzyskane do tej pory doświadczenie zawodowe. Pomyłką osób starających się o pracę jest nierzadko brak koncepcji. W czasie trwania szkoły poszukują oni zleceń dorywczych, które w żaden sposób nie są związane z charakterem działalności, jaki pragnęliby wykonywać w przyszłości. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to marnowanie czasu. Osoba, która zamierza pracować w usługach reklamowych powinna już na etapie edukacji szkolnej zdobywać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie poszukiwać zatrudnienia w popularnych restauracjach szybkiej obsługi, (co z kolei może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla przyszłych gastronomów. Na tym etapie formułuje się pytanie – w jaki sposób zyskiwać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat okaże się optymalnym rozwiązaniem? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, na jakim poziomie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jeszcze jakiegokolwiek doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnej gratyfikacji. Motywacją może stać się wrażenie satysfakcji z doskonale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości. Kolejnym elementem jest staż przygotowujący do zawodu. W głównej mierze odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę zawodową najlepiej jest stawić się do organizacji, z którą związane są jakieś nadzieje dotyczące zatrudnienia w dalszej perspektywie, być może się bowiem okazać, że dobrze wykonując wydzielone zadania, będzie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie trudnym wyzwaniem. Osoby, które posiadają dotąd jakieś doświadczenie mogą ubiegać się o odpłatny staż.

Praca – na etat czy swoja aktywność zawodowa?
Doświadczenie zdobywane w czasie praktyk czy stażu zaprocentuje zarówno w przypadku poszukiwania zatrudnienia w oparciu o etat, ale także w sytuacji gdy rozważa się założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom zaznajamia się przede wszystkim ze specyfiką konkretnego rynku. Można również zobaczyć dobrze działające mechanizmy, które dalszej kolejności zaaplikuje się na własne poletko. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to szansa dla osób, które posiadają ciekawy koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz większa i nie tak łatwo utrzymać płynność finansową. Zanim otworzy się własną firmę warto trochę zapracować na obcy rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.