8 Mar

Emigracja zarobkowa – kierunek ojczyzna Szekspira

Wstąpienie Polski w grupę państw zjednoczonych w zakresie Wspólnoty Europejskiej znacząco udogodniło zagraniczne emigracje w celach zatrudnienia. W tym momencie nie są niezbędne chociażby formalne zezwolenia na aktywność zawodową w odrębnym państwie. Emigracja dochodowa rozwinęła się na ogromną skalę kilkanaście lat temu. Określa się, że ponad milion mieszkańców naszego państwa przeniosło się do państw zachodnich w poszukiwaniu korzystniej płatnej pracy. Największą popularnością w tym względzie cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania oraz Niemcy.

Dorobek w Wielkiej Brytanii – o czym powinno się wiedzieć?
Wyjeżdżając do pracy do obcego państwa trzeba się rzetelnie przygotować. Wiele osób popełnia następujący fałszywy krok – wyjeżdżają całkowicie bez wiedzy – bez planu, bez rekonesansu czy bez minimalnych środków finansowych, jak mantrę powtarzając, że jakoś to musi być, bądź co bądź skoro tylu osobom się powiodło w niewiele dni znaleźć na miejscu źródło utrzymania, to z jakiego powodu im ma się nie powieść? W takich przypadkach zniechęcenie daje o sobie znać bardzo szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się i w tym momencie nie jest tak, że praca leży na ulicy.

W jaki sposób przyszykować się do podróży?
W pierwszej kolejności należy wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli przeznaczeniem wylotu ma być zgromadzenie zasobów finansowych, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na wygodne życie. Co prawda, praca w Wielkiej Brytanii dostarcza duże dochody, jednak i koszty życia w tym państwie są o wiele wyższe niż w Polsce. Osoby, którym zależy na zgromadzeniu jak najpotężniejszych środków finansowych co i raz wyrażają wolę na grupowe podnajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Należy o to się zatroszczyć tuż przed opuszczeniem kraju. Jeżeli miejsca do spania będzie się poszukiwało dopiero na miejscu, wtedy może stać się tak, że kilka nocy będzie trzeba spędzić na przysłowiowej ławce w parku. Poszukując pomieszczenia do podnajmu dobrze jest skorzystać z kontaktów bliskich już przebywających na terenie Wielkiej Brytanii czy też poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem portali internetowych. Internet może być również pożyteczny w znalezieniu zatrudnienia. O wszystko warto zatroszczyć się jeszcze będąc w kraju.

Praca – gdzie jej szukać?
Jak już wyżej wspomniano, etat można odszukać, jeszcze przebywając w Polsce. W tym celu można sprawdzać zaproszenia zatrudnienia zlokalizowane na portalach z ogłoszeniami. Kolejnym pomysłem jest skorzystanie z usług organizacji, które pośredniczą w poszukiwaniu pracy. Takie doradztwo wiąże się mimo wszystko najczęściej z dodatkowymi opłatami, dlatego również sprawa ta powinna zostać właściwie przemyślana. Ostatnia dostępna sposobność, to szukanie zatrudnienia po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Jest to opcja najbardziej ryzykancka. Trzeba być świadomym tego, że rozważając wyjazd zarobkowy za granicę, trzeba mieć minimalne zasoby finansowe. Nawet zakładając, że szybko powiedzie się w znalezieniu zatrudnienia, to jednak pierwsza pensja, przy odrobinie szczęścia będzie dopiero po pierwszym przepracowanym tygodniu. Należy mieć w kieszeni wystarczająco pieniędzy aby bez przeszkód móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje dobrze rozwinięte pośrednictwo pracy, z oferty którego należałoby skorzystać, poszukując zatrudnienia.