8 Mar

Jak świetnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Brak komentarzy admin Bez kategorii

Rozmowa rekrutacyjna to za każdym razem jest spory stres. Wielokrotnie stres ten jest mobilizujący, jednak niekiedy może wydarzyć się tak, że przez zbytnie zakłopotanie kandydat nie zaprezentuje się w tak dobrym świetle, jakby chciał. Największe nerwy przeżywają osoby, które o zatrudnienie starają się po raz pierwszy i nie posiadają dotąd pod tym względem żadnego doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną należy przeczytać niedługi poradnik, aby być świadomym, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Pragnąc zapoznać się, w jaki sposób przyszykować się do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak się podczas niej reagować, należałoby przeglądnąć tematyczne strony w Internecie. Jest to bogate źródło wiedzy, w którym można odszukać niemało notatek tworzonych przez osoby, dla których selekcja zleceniobiorców to coś zwyczajnego. Można również odwiedzić uczelniane biuro karier. Takie instytucje często organizują dla swoich osób studiujących specjalne szkolenia równocześnie z zakresu tworzenia CV oraz listów motywacyjnych, jak również z toku rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej się człowiek przygotuje do tego zdarzenia, tym większe okaże się ewentualność sukcesu.

Co warto wiedzieć na start?

Poszukując zatrudnienia, przede wszystkim należy dobrze zdawać sobie sprawę z tego, co chce się wykonywać. Uczęszczanie na rozmowy rekrutacyjne wybrane przypadkowo, to tylko strata czasu – można by go spożytkować na doszkolenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym zwięźle przedstawi się powody, dla których aplikuje się właśnie na to konkretne stanowisko. Po pierwszym pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na spotkania kwalifikacyjne.

Rekrutacja – podstawowe wymagania

Dwie podstawowe rzeczy jeżeli chodzi o rozmowę wstępną – to właściwy ubiór oraz punktualność. Jeżeli chodzi o strój, to konieczne jest, by był schludny i elegancki. Wskazane jest, aby poznać charakter konkretnej instytucji. Jeżeli pretendent ubiega się na stanowisko w placówce bankowej, to dobrym rozwiązaniem powinien być garnitur. Jeżeli będzie to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczy koszula. Ubiór powinien być czysty i nie zmięty, tak aby już na starcie zrobić świetne wrażenie na prawdopodobnym pracodawcy. Tak samo ważna jest punktualność. Bez wyjątku trzeba docierać kilka minut przed wskazaną godziną. Nadgorliwość w tym względzie nie jest dobrze widziana. Przybywanie na spotkanie pół godziny wcześniej nie przyczyni się do dobrego odczucia, a tylko można stwarzać kłopot, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Nade wszystko należy się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia dobrego wrażenia. Wszystkie potrzebne dokumenty powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie pomięły. Użyteczne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by być świadomym, jak długo działa na rynku, jakich ma najpoważniejszych klientów oraz jakie są jej najistotniejsze atuty. Należy podejść do aplikacji z uśmiechem – pozytywnie nastawione osoby są o wiele lepiej odbierane niż ciągli maruderzy, którym nic w życiu nie sprawia przyjemności.