8 Mar

Zatrudnienie na obszarze Niemiec

Ważnym argumentem, który przeważa szalę tego czy wyjeżdżać w celu znalezienia pracy do obcego kraju czy też nie, są czynniki finansowe. Pomimo poprawy sytuacji gospodarczej w naszym kraju na przełomie ostatnich dziesięcioleci, wynagrodzenia jednak wciąż dla wielu obywateli nie są zbytnio zadowalające. Przytaczając przykład – hydraulik świadczący pracę w jednakowym wymiarze w ojczyźnie oraz w Niemczech, u naszych sąsiadów badając wartość za godzinę pracy jest w stanie zyskać kilka, a nawet kilkanaście razy więcej. Nie dziwny jest fakt, że Polacy niezwykle chętnie wykorzystują możliwości wyjazdowe.

Komu potrzebna jest praca w Niemczech?

Zatrudnienie za granicą nie jest mimo wszystko dla wszystkich. Prócz atutów, jakimi są konkurencyjne wynagrodzenia, wyjazd emigracyjny cechuje się również pewnymi stratami. Jednym z największych jest rozdzielenie z rodziną. Osoby bardzo zżyte ze swoim rodzinnym otoczeniem mogą po wyjeździe odczuwać tak niewyobrażalny dyskomfort, że zupełnie nie będą szczęśliwe z wykonywanej działalności zarobkowej. W takim przypadku, żadne środki pieniężne nie okażą się warte wyrzeczenia. Rozważając wyjazd do pracy do Niemiec, jest wskazane także rozważyć to, co się będzie tam wykonywało. Nie każdy zawód bowiem jest równie poszukiwany za granicą. Jeżeli chodzi o naszego zachodniego sąsiada, to bez przeszkód pracę tamże odnajdą przewoźnicy, pracownicy budowlani czy opiekunki – zarówno do dzieci jak i do osób starszych. Wartymi posiadania są dokumenty potwierdzające posiadane umiejętności, a także znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu umożliwiającym komunikowanie się. Pozwoli to na osiąganie lepszych wynagrodzeń.

Czy zatrudnienie w Niemczech jest równe emigracji?
Co ciekawe, nie każdy kto chce pracować na terenie Niemiec muszą decydować się na wyjazd. Coraz więcej ludzi, zamieszkujących przygraniczne tereny w naszym kraju postanawia na to, aby zamieszkując w Polsce, być zatrudnionym na obszarze Niemiec. Nieco kłopotliwe mogą bywać w takiej sytuacji dojazdy do pracy, jednak wyjście to ma także niejakie zalety, z których najbardziej wyraźny jest warunek finansowy. Nie ma sensu ukrywać, że życie w naszym kraju jest zdecydowanie tańsze niż w Niemczech, dzięki czemu na samym wynajmie miejsca do zamieszkania można zdecydowanie zaoszczędzić.

Praca za granicą – jak jej szukać?

Znalezienie zatrudnienia w obcym kraju może być jednocześnie nie nastręczające problemów jak i problemowe – wszystko zależy od tego, w jaki sposób się podejdzie do tego zagadnienia. Największym wyzwaniem będzie zdecydowanie poszukiwanie zatrudnienia dopiero po dotarciu do Niemiec, zwłaszcza w sytuacji gdy nie zna się w dobrym stopniu niemieckiego. Najbardziej stosowne jest skorzystanie z oferty pośrednictwa pracy. Można także spróbować poszukać zatrudnienia przez e-portale ogłoszeniowe. Najczęściej można pojechać za granicę na konkretny umowę – nie trzeba podejmować stałego zatrudnienia. Taka alternatywa pozwala na weryfikację tego, czy zatrudnienie za granicą jest najlepszym zamiarem. Już po przepracowaniu kilku tygodni będzie wiadome, czy utrzymać takie zatrudnienie, czy lepiej powrócić do Polski i na miejscu poszukać pracy. Decyzja zawsze musi być podjęta po rzetelnej analizie wszystkich korzyści i złych stron – nie można jej podejmować pod wpływem impulsu czy chwilowych zachcianek.